Kupując popularne gumki, zwykle myślimy o przyjemności i wygodzie stosowania. Patrzymy na to, które mają środek stymulujący, podniecający, które są przyjemnie cienkie. Dużo mniej osób zastanawia się natomiast nad tym, jak dobrać rozmiar prezerwatywy. Przyjmują, zupełnie niesłusznie, że nie ma to większego znaczenia.
Jakie prezerwatywy kupić?
Pomijając wszelkie dodatkowe właściwości, prążki, wypustki czy zapachy, prezerwatywy przede wszystkim powinny mieć jak najlepiej dobrany rozmiar. Są dwa główne powodu ku temu.
Otóż wypada przypomnieć, że prezerwatywy nie nosimy dla przyjemności. Ma ona zabezpieczać przed niepożądaną ciążą (barierowy środek antykoncepcyjny) oraz chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Obie te funkcje spełnia bardzo dobrze, cechując się wysoką skutecznością. Pod warunkiem, że rozmiar prezerwatywy jest odpowiednio dobrany. W przeciwnym wypadku mogą zdarzyć się dwie rzeczy:
prezerwatywa zbyt mała będzie naciągnięta do granic możliwości. Oznacza to, że może pęknąć. Szczególnie w przypadkach, gdy lubicie seks mocny, gwałtowny, analny albo gdy nie została w pełni starannie założona.
Prezerwatywy zbyt duża z kolei może się ześlizgnąć. Jeśli nie będzie dobrze przylegała do penisa, to może mieć tendencję do rolowania się, a w końcu do zsunięcia z członka.
W obu przypadkach można nawet nie poczuć, że coś jest nie tak i przekonać się tym dopiero po wszystkim…
Jak dobrać prezerwatywę? Zmierz penisa…
Co potrzebujemy wiedzieć, aby dobrze dobrać prezerwatywę? Oczywiście zaczynamy od zmierzenia penisa. W zależności od producenta rozmiar będzie określany przed średnicę, obwód albo długość.
Możemy mieć więc np. rozmiary:
- S: długość 12-13 cm,
- M: 14-15 cm (najbardziej klasyczny, tzw. europejski),
- L: 16-18 cm,
- XL: powyżej.
Inni producenci pozwalają na dobieranie prezerwatywy według jej średnicy. I tak może to być na przykład:
- na penisa o obwodzie od 9,5 do 10 cm pasuje prezerwatywa o średnicy 47 mm,
- od 10 do 11 cm – o średnicy 49 mm,
- od 11 do 11,5 cm – o średnicy 53 mm,
- od 11,5 do 12 cm – o średnicy 56 mm,
- od 12 do 13 cm – o średnicy 60 mm,
- od 13 do 14 cm – o średnicy 64 mm,
- od 14 do 15 cm – o średnicy 69 mm.
Oczywiście penis musi być zmierzony w czasie wzwodu, nie w spoczynku.
Dodajmy przy tym, że tak zwany rozmiar europejski to średnica 53 mm. Takie rozmiary ma większość prezerwatywy, które dostajemy w sklepach. Są jednak też producenci, którzy pozwalają na dużo dokładniejszy dobór rozmiaru prezerwatywy, jak np. Skyn czy My.Size.
Jak sprawdzić rozmiar prezerwatywy?
Skoro już znamy rozmiar swojego penisa, to, w jaki sposób sprawdzić, czy kupowane kondomy będą dobre? O ile mieści się on w średniej „europejskiej”, czyli ma około 11 cm obwodu i 14-15 cm długości, to niemal na pewno będą pasowały na niego niemal wszystkie prezerwatywy. Oczywiście musimy się o tym upewnić, szukając np. podanej wielkości (53 mm) czy napisu „universal”, „one size” lub podobnego. Jeżeli jednak penis wykracza średnicą lub długością poza „normę”, wtedy zdecydowanie sugerujemy poszukać czegoś bardziej „szytego na miarę”. Szukajmy więc prezerwatyw, na których pudełeczkach rozpisana jest rozmiarówka, a czasem także cała tabela rozmiarów dla danej serii. Pamiętajmy też, że rozmiar „uniwersalny” dotyczy średnich wielkości w Europie. Zaopatrując się na portalach azjatyckich, możemy dostać wyraźnie mniejsze prezerwatywy – nie mamy też pewności, czy spełniają one normy bezpieczeństwa i ochrony antykoncepcyjnej, przewidziane dla krajów UE.